Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje kruszywa są najczęściej sprzedawane i do czego są wykorzystywane?

Jakie rodzaje kruszywa są najczęściej sprzedawane i do czego są wykorzystywane?

Kruszywa to nieodzowny element wielu prac budowlanych i remontowych. Ich różnorodność sprawia, że znajdują zastosowanie w praktycznie każdym etapie budowy. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kruszyw oraz ich zastosowania.

Jakie kruszywa cieszą się największą popularnością?

Kruszywo naturalne to materiał pochodzenia mineralnego, który jest wykorzystywany w budownictwie jako wypełniacz betonu, podsypka pod nawierzchnie czy składnik mieszanek asfaltowych. Najczęściej występującymi rodzajami kruszywa naturalnego są żwir i piasek. Żwir to drobne kamienie o średnicy od 2 do 64 mm, natomiast piasek to ziarna o średnicy od 0,063 do 2 mm. Kruszywo naturalne jest wykorzystywane przede wszystkim do produkcji betonu, ale także jako podsypka pod fundamenty, nawierzchnie drogowe czy utwardzenie terenu.

Kruszywo sztuczne to materiał powstały w wyniku przetworzenia odpadów przemysłowych lub innych materiałów nieorganicznych. Sprzedaż kruszywa w Buczu dotyczy m.in. takich materiałów jak żużel hutniczy, keramzyt czy granulat z tworzyw sztucznych. Kruszywo sztuczne jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie ze względu na swoje właściwości, takie jak lekkość, izolacyjność czy wytrzymałość. Stosuje się je między innymi do wytwarzania betonu lekkiego, izolacji termicznej, drenażu czy jako wypełniacz w konstrukcjach stalowych.

Kruszywo recyklingowe to materiał powstały z przetworzenia odpadów budowlanych i rozbiórkowych, takich jak beton, cegła czy kamień. W wyniku procesu kruszenia i sortowania uzyskuje się kruszywo o różnej granulacji, które może być wykorzystane jako alternatywa dla kruszyw naturalnych. Kruszywo recyklingowe stosuje się głównie jako podsypka pod nawierzchnie drogowe, utwardzenie terenu czy wypełniacz betonu. Jego zaletą jest niższa cena oraz aspekt ekologiczny, gdyż pozwala na ograniczenie eksploatacji surowców naturalnych.

Kruszywo dekoracyjne to materiał stosowany głównie w celach ozdobnych, ale również pełniący funkcję praktyczną. Przykładami kruszyw dekoracyjnych są kamyki ozdobne, otoczaki czy łupek. Stosuje się je do tworzenia ścieżek ogrodowych, zagospodarowania terenów zielonych czy jako elementy dekoracyjne w architekturze wnętrz. Kruszywo dekoracyjne może również pełnić funkcję drenażu, zabezpieczając teren przed nadmiernym nawodnieniem.