Artykuł sponsorowany

Na czym polega test szczelności pomieszczeń?

Na czym polega test szczelności pomieszczeń?

Test szczelności pomieszczeń, zwany również badaniem cieplnym lub testem blower door, to niezbędne narzędzie dla każdego, kto chce zadbać o energooszczędność swojego domu czy biura. Poprzez kontrolę przepływu powietrza w budynku, test pozwala zidentyfikować miejsca, gdzie dochodzi do niekontrolowanego przecieku powietrza oraz sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo. W efekcie, dzięki temu badaniu można znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz poprawić komfort termiczny wewnątrz budynku.

Jak przeprowadza się test szczelności pomieszczeń?

Test szczelności pomieszczeń polega na wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, tj. wentylatora zamontowanego w drzwiach wejściowych budynku, który generuje podciśnienie lub nadciśnienie wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób można zmierzyć ilość powietrza przedostającego się przez nieszczelności w konstrukcji budynku. Test jest przeprowadzany przy zamkniętych oknach i drzwiach oraz wyłączonym systemie wentylacji. Przed rozpoczęciem badania należy także usunąć wszelkie przeszkody mogące wpłynąć na wynik, takie jak zasłony czy rolety.

Czy test szczelności pomieszczeń jest obowiązkowy w Polsce?

W Polsce test szczelności pomieszczeń nie jest obowiązkowy dla wszystkich budynków, jednak w przypadku nowo wybudowanych domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej o powierzchni powyżej 250 m², przeprowadzenie tego badania jest wymagane przez prawo. Test ten pozwala na sprawdzenie, czy budynek spełnia wymagania dotyczące energooszczędności oraz komfortu termicznego. Warto zaznaczyć, że test blower door jest również często wykorzystywany przez inwestorów oraz deweloperów jako dowód na wysoką jakość wykonania budynku.

Jakie korzyści daje test szczelności pomieszczeń?

Przede wszystkim, test szczelności pomieszczeń pozwala na identyfikację nieszczelności w konstrukcji budynku, które mogą prowadzić do strat energii oraz wpływać na komfort termiczny mieszkańców. Poprawa szczelności budynku może przyczynić się do znacznych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ponadto, dzięki temu badaniu można sprawdzić, czy system wentylacji działa prawidłowo, co ma istotne znaczenie dla jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Test blower door może również pomóc w wykryciu problemów z wilgocią oraz pleśnią, które mogą być wynikiem niewłaściwej wentylacji.