Artykuł sponsorowany

Przesadzanie drzew - kiedy, jak, dlaczego? Wszystko, co musisz wiedzieć

Przesadzanie drzew - kiedy, jak, dlaczego? Wszystko, co musisz wiedzieć

Przesadzanie drzew to ważny element dbałości o zieleń miejską i prywatne ogrody. Właściwe przeprowadzenie tego procesu może wpłynąć na zdrowie i rozwój drzew oraz na estetykę otoczenia. Dowiedz się, kiedy, jak i dlaczego warto przesadzać drzewa

Kiedy przesadzać drzewa?

Odpowiedni moment na przesadzanie drzew zależy od wielu czynników, takich jak gatunek drzewa, warunki atmosferyczne czy stan zdrowia rośliny. Najlepszym okresem na przesadzanie drzew liściastych jest jesień, gdy liście opadną, a przed nadejściem mrozów. Drzewa iglaste natomiast najlepiej przesadzać wiosną, gdy wzrost korzeni jest najbardziej intensywny. Przesadzanie drzew w Krakowie, ze względu na częste zmiany temperatur i opady deszczu, warto wykonać od połowy października do końca listopada lub od kwietnia do maja. Należy również pamiętać o tym, że przesadzanie drzew powinno być zgłoszone do odpowiednich służb miejskich.

Jak prawidłowo przesadzić drzewo?

Przesadzanie drzew to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Przede wszystkim należy przygotować nowe miejsce, gdzie drzewo będzie rosło - gleba powinna być przekopana, a korzenie drzewa odpowiednio zabezpieczone. Następnie, przy użyciu łopaty lub koparki, należy ostrożnie wykopać drzewo wraz z bryłą korzeniową. Ważne jest, aby usunąć jak najmniej ziemi z korzeni, aby nie uszkodzić delikatnych włókien korzeniowych. Po przetransportowaniu drzewa na nowe miejsce, należy je posadzić na odpowiedniej głębokości i obsypać ziemią. Na koniec warto podlać drzewo i zabezpieczyć przed wiatrem za pomocą podpór.

Dlaczego warto przesadzać drzewa?

Przesadzanie drzew ma wiele korzyści zarówno dla roślin, jak i dla otoczenia. Przede wszystkim pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w ogrodach czy parkach miejskich, gdyż można przenieść drzewa, które zasłaniają światło czy ograniczają rozwój innych roślin. Ponadto przesadzanie może poprawić zdrowie drzewa, jeśli jest ono osłabione przez choroby czy szkodniki - przesunięcie na nowe miejsce może dać mu szansę na regenerację. W przypadku drzew o dużych rozmiarach, przesadzanie może również zapobiec uszkodzeniom infrastruktury miejskiej, takiej jak chodniki czy sieci energetyczne. W Krakowie przesadzanie drzew jest szczególnie istotne ze względu na bogactwo zabytków i konieczność dbałości o zieleń miejską w kontekście ochrony dziedzictwa kulturowego.