Artykuł sponsorowany

Zabudowy tarasów - o czym trzeba wiedzieć?

Zabudowy tarasów - o czym trzeba wiedzieć?

Tarasy są coraz częściej wykorzystywane jako przestrzeń wypoczynkowa, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabudowa tarasu pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie tej przestrzeni, niezależnie od warunków atmosferycznych. W artykule przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy zabudowie tarasu, jakie materiały warto wybrać oraz jakie są korzyści z takiego rozwiązania.

Materiały do zabudowy tarasu

Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy dla trwałości i funkcjonalności zabudowy tarasu. Stolarka okienna powinna być wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, takich jak aluminium lub PCV. Szklenie powinno być z kolei hartowane lub laminowane, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom oraz odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. W przypadku dachu warto rozważyć wykorzystanie poliwęglanu komorowego, który jest lekki, trwały i dobrze izoluje ciepło. Do zabudowy ścian można użyć tynków akrylowych lub silikonowych, które są odporne na wilgoć i działanie promieni UV.

Rodzaje zabudowy tarasów

W zależności od potrzeb i możliwości przestrzennych można wybrać różne rodzaje zabudowy tarasów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są przesuwne ściany szklane, które pozwalają na łatwe otwieranie i zamykanie przestrzeni. Innym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które chronią przed słońcem, deszczem i wiatrem, a jednocześnie nie ograniczają dostępu do tarasu. Można również zdecydować się na zabudowę stałą, która przypomina tradycyjny pokój, ale z dużą ilością okien i drzwi przesuwnych. Warto również pomyśleć o zastosowaniu roślinności, która może stanowić naturalną barierę przed wiatrem i hałasem.

Korzyści z zabudowy tarasu

Zabudowanie tarasu przynosi wiele korzyści zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Po pierwsze, pozwala na wykorzystanie przestrzeni przez cały rok, niezależnie od pogody. Dzięki temu można cieszyć się tarasem nawet w chłodniejsze dni czy podczas deszczu. Po drugie, zabudowa tarasu zwiększa komfort termiczny i akustyczny wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku domów znajdujących się w hałaśliwym otoczeniu lub w rejonach o dużych amplitudach temperatur. Po trzecie, zabudowa tarasu może wpłynąć na wartość nieruchomości, gdyż jest postrzegana jako dodatkowy atut. Wreszcie, odpowiednio zaprojektowana zabudowa tarasu może stać się ozdobą domu, nadając mu nowoczesny i elegancki wygląd.